Postdoctoral Fellows

PIMS Postdoctoral Fellowships have been awarded since 1997 to well deserving young researchers in the mathematical sciences who are within five years of their Ph.D. The nominations came from scientists affiliated with PIMS.

 

2014 PIMS PDF Competition: The selection in the 2014 competition was made by Alexander Litvak (UA) Renate Scheidler (UC), Dave Witte Morris (UL), Murray Bremner (USask), Shaun Fallat (UR), Anthony Quas (UVic), Bud Homsy (UBC), Stephanie van Willigenburg (UBC), Kalle Karu (UBC), Ian Mitchell (UBC) and John Stockie (SFU).

 

PDFResearch InterestSupervisor
Alexander Bihlo Group analysis of differential and difference equations Alexei Shevyakov (USask)
Jesse Daniel Raffa Statistics Elizabeth Thompson (UW)
Nicholas W. Reichert Partial Differential Equations Robin Graham (UW)
Duncan Hewitt Fluid mechanics Neil Balmforth (UBC)
Alexey Popov Functional analysis; Operator theory; Linear and multilinear algebra; matrix theory Douglas Farenick (UR)
Jaegil Kim Problems related to the duality in Convex Geometry, Geometric Tomography, and Functional Analysis Vladyslav Yaskin (UA)
Khoa H Nguyen Diophantine geometry and algebraic dynamics Dragos Ghioca (UBC)
Kui Yu Feature selection and probabilistic graphical models on high-dimensional data Jian Pei (SFU)
Nicholas Beaton Combinatorics Chris Soteros (USask)
Minghua Lin Linear and multilinear algebra; matrix theory Pauline van den Driessche (UVic)
Stephen Scully Field theory and polynomials; Algebraic geometry Nikita Karpenko (UA)
Julien Courtiel Combinatorics Marni Mishna (SFU)
Juliette Bouhours PDE & Biology and other natural sciences Mark Lewis (UA)
Gary Au Optimization Yuriy Zinchenko (UC)
Peter Kling Computer Science and Combinatorics Petra Berenbrink (SFU)
Bin Xu Number theory, Topological groups, Lie groups Clifton Cunningham (UC)

 

2013 PIMS PDF Competition: The selection in the 2013 competition was made by Michael Li (UA), Renate Scheidler (UC), Dave Witte Morris (UL), Murray Bremner (USask), Shaun Fallat (UR), Anthony Quas (UVic), Bud Homsy (UBC), Stephanie van Willigenburg (UBC), Dragos Ghioca (UBC), Harry Joe (UBC) and John Stockie (SFU).

 

PDFResearch InterestSupervisor

Ryan. M Tifenbach

Combinatorial matrix theory,

Shaun Fallat (UR)

Robin Michael John Koytcheff

Algebraic and geometric topology

Ryan Budney (UV)

Koushik Pal

Model Theoretic Algebra

Franz-Viktor Kuhlmann (USask)

James W.A Parks

Number Theory

Amir Akbary (UL)

Timur Hulshof

Percolation, Probability theory, statistical physics

Gordon Slade and Asaf Nachmias (UBC)

Callum Quigley

CRG 26- Geometry and Physics

Vincent Bouchard (UA)

Martijn Kool

CRG 26- Geometry and Physics: invariants counting curves, moduli spaces

Jim Bryan and Kai Behrend (UBC)

Nghia T.A Tran

CRG 24- Optimization: Optimization, Variational Analysis, Optimal Control, and Applications

Heinz H. Bauschke and Shawn Wang (UBC)

Pierre Youssef

CNRS PDF: Functional Analysis

Alexander Litvak (UA)

Adrien Saumard

Statistics

Jon Wellner (UW)

Andrew Berget

Combinatronics, algebra and geometry

Sarah Billey (UW)

Hehui Wu

Combinatronics

Bojan Mohar (SFU)

Jan Hubicka

Combinatorics

Robert Woodrow, Claude Laflamme and Norbert Sauer (UC)

Jonathan Potts

Math Biology

Mark Lewis (UA)

Jean-Francois Biasse

Computational Number theory

Michael John Jacobson, Jr. (UC)

Changlong Zhong

Algebraic geometry and representation theory

Vladimir Chernousov and Stefan Gille (UA)

Alan M. Thompson

CRG 26- Geometry and Physics

Charles Doran (UA)

Ting Kei Pong

CRG 24- Optimization: Optimization, Variational Analysis, Optimal Control and Applications

Michael Friedlander UBC

 

2012 PIMS PDF Competition: The selection in the 2012 competition was made by Boualem Khouider (UVic), Michael Y. Li (UA), Murray Bremner (USask), Andrei Bulatov (SFU), Douglas Farenick (UR), Peter Zvengrowski (UC), Paul Tupper (SFU), Hart Smith (UW), Stephanie van Willgenberg (UBC), Dragos Ghocia (UBC), Harry Joe (UBC) and George M. Homsy (UBC/PIMS). 
 
PDFResearch InterestSupervisor

Adam Tyler Felix

Number Theory

Amir Akbary (UL)

Ryan John Hamilton

Operator Theory

Berndt Brenker (UC)

Andrew D. King

Combinatorics

Pavol Hell & Bojan Mohar (SFU)

Nathan Krislock

Operations research,

mathematical programming

Michael P. Friedlander (UBC)

Sara Madariaga

Nonassociative rings and algebras

Murray R. Bremner (USask)

Soumen Sarkar

Manifolds and cell complexes

Donald W. Stanley (UR)

Yi Shen

Approximations and expansions

Bin Han (UA)

Emil Wiedemann

Partial Differential Equations

Young-Heon Kim & Nassif Ghoussoub (UBC)

Tong Zhang

Algebraic geometry

Xi Chen (UA)

Xiaosheng Zhuang

Fourier Analysis

Yau-shu Wong (UA)

Stanislav Zivny

Computer Science

Andrei A. Bulatov (SFU)

Matieu Huruguen

Algebraic Geometry

Zinovy Reischstein & Kalle Karu (UBC)

2011 PIMS PDF Competition: The selection in the 2011 competition was made by Murray Bremner (UofSask), Andrei Bulatov (SFU), Jia Chen (UBC), Douglas Farenick (UofR), Dragos Ghioca (UBC), Boualem Khouider (UVic), Michael Li (UofA), Donald Marshall (UofWash), Paul Tupper (SFU), and Peter Zvengrowski (UofC).


 


Vijaykumar Singh

CRG 22 - Mathematics of
Quantum Information

Petr Lisonek (SFU)

Christiane Lammersen

Algorithms and Data Structures

Petra Berenbrink (SFU)

Paul Buckingham

Number Theory

Al Weiss (UA)

Christopher Marks

CRG 21 - Number Theory

Terry Gannon (UA)

Kun Wang

CRG 23 - Applied and Computational
Harmonic Analysis

Yau Shu Wong (UA)

Ohad Giladi

Functional Analysis

Nicole Tomczak-
Jaegermann (UA)

Claude Warnick

Differential Geometry

Valeri Frolov (UA)

Stewart Wilcox

Representations of
Associative Algebras

Nicolas Guay (UA)

Jun Kitagawa

CRG 19 - Partial Differential Equations

Young-Heon Kim (UBC)

Enrico Au-Yeung

CRG 23 - Applied and Computational
Harmonic Analysis

Ozgur Yilmaz (UBC)

Ori Gurel-Gurevich

Probability theory

Omer Angel (UBC)

Maritza Hernandez

CRG 22 - Mathematics of
Quantum Information

Philip Stamp (UBC)

Timur Akhunov

Harmonic Analysis and PDEs

Michael Lamoureux (UC)

Ce Bian

CRG 21 - Number Theory

Matthew Greenberg (UC)

David Roe

CRG 21 - Number Theory

Matthew Greenberg (UC)

Vlad Gheorghiu

CRG 22 - Mathematics of
Quantum Information

Gilad Gour (UC)

Collin Trail

CRG 22 - Mathematics of
Quantum Information

Barry Sanders (UC)

George Giakkoupis

Algorithms and Structures

Philipp Woelfel (UC)

Vanessa Mitchell

Geophysics

Adam Pidlisecky (UC)

Shahla Nasserasr

Matrix Analysis

Shaun Fallat (UR)

Sharomi Oluwaseun

Mathematical Biology

Raymond Spiteri (USask)

Hung Minh Phan

Variational Analysis

Jane Ye (UVic)

 

2010 PIMS PDF Competition: The selection in the 2010 competition was made by Andrei Bulatov (SFU), Douglas Farenick (UofR), Joanna Karczmarek (UBC), Subhash Lele (UofA), Donald Marshall (UofWash), Anthony Quas (UofVic), Steve Ruuth (SFU), Chris Soteros (UofSask), and Peter Zvengrowski (UofC).

 

PDF

Research Interest

Supervisor (PIMS Site)

Benjamin Adcock

Numerical Analysis

Nilima Nigam (SFU)

Xiaoguang Ma

Associative Rings and Algebras

Nicolas Guay (UA)

Vianney Combet

CRG 19 - Partial Differential Equation

Tai-Peng Tsai (UBC)

Johnson Jia

CRG 21 - Number Theory

Vinayak Vatsal (UBC)

Benjamin Marlin

CRG 18 - Bayesian Statistics

Kevin Murphy (UBC)

Ian Zwiers

CRG 19 - Partial Differential Equation

Stephen Gustafson (UBC)

Tom Meyerovitch

Dynamical Systems and Ergodic Theory

Brian Marcus (UBC)

Pavel Hrubes

Information and Communication, Circuits

Robin Cockett (UC)

Pavel Semukhin

Mathematical Logic and Foundations

Sandra Zilles (UR)

Kirsten Valkenburg

General Topology

E. D. Tymchatyn (USask)

Antoine Julien

CRG 20 - Noncommutative Geometry and
Operator Algebras

Ian Putnam (UVic)

Cecilia Gonzalez Tokman

Dynamical Systems and
Ergodic Theory

Anthony Quas (UVic)

 

2009 PIMS PDF Competition: The selection in the 2009 competition was made by Anthony Quas (UofVic), Berndt Brenken (UofC), Stephen Kirkland (UofR), Donald Marshall (UofWash), Subhash Lele (UofA), Chris Soteros (UofSask), Joanna Karczmarek (UBC), Mary-Catherine Kropinski (SFU) and Valentine Kabanets(SFU).

 

Guillaume Chapuy

Combinatorics

Bojan Mohar (SFU)

Thomas Michael Sauerwald

Probability Theory and Stochastic Processes

Petra Berenbrink (SFU)

Hari Krishna Kunduri

Relativity and Gravitational Theory

Don N. Page (UA)

Benjamin Fortescue

Quantum Theory

Gilad Gour (UC)

Robert Francis Bailey

Combinatorics

Karen Meagher (UR)

Marina Tvalavadze

Nonassociative Rings and Algebras

Murray Bremner(USask)

Bogdan Nica

Group Theory and Generalizations

Heath Emerson (UVIC)

Tsuyoshi Yoneda

Fourier Analysis

Slim Ibrahim (UVIC)

 

2008 PIMS PDF Competition: The selection in the 2008 competition was made by Berndt Brenken (UofC), Valentine Kabanets (SFU), Joanna Karczmarek (UBC), Stephen Kirkland (UofR), Mary-Catherine Kropinski (SFU), Arturo Pianzola (UofA), Anthony Quas (UofVic), Paul Tseng (UofWash)

 

Yves van Gennip

CRG 19 - Partial Differential Equation

Rustum Choksi (SFU)

Ariel Gabizon

Computer Science

Andrei Bulatov (SFU)

Prakash Rajendran

CRG 11 - Harmonic Analysis

Anthony to-Ming Lau (UA)

Kaneenika Sinha

Number Theory

Matilde Lalin (UA)

Francois Caron

CRG 18 - Bayesian Statistics

Raphael Gottardo (UBC)

Mohammad El Smaily

CRG 19 - Partial Differential Equation

Nassif Ghoussoub (UBC)

Tobias Lamm

CRG 14 - Geometric Analysis

Jingyi Chen (UBC)

Illia Karabash

Partial Differential Equations

Paul Binding (UC)

Ian Ross

CRG 15 - Climate Modelling

Boualem Khouider (UVictoria)

Chan-Ho Suhs

Topology

Ryan Budney (UVictoria)

Robert Yunken

Operator Algebra

Ian Putnam (UVictoria)

Simon Bonner

Statistics

Nancy Heckman (UBC)

 

2007 PIMS PDF Competition: The selection in the 2007 competition was made by Berndt Brenken (UC), Ailana Fraser (UBC), Arturo Pianzola (UA), Mary-Catherine Kropinski (SFU), Gabor Tardos (SFU), Pauline van den Driessche (UVic), Paul Tseng (UW)

 

Gabor Kun

Constraint Satisfaction Problem,
universal algebra, graph theory

Andrei Bulatov (SFU)

Arash Rafiey

Graph Theory, Computational Biology

Arvind Gupta (SFU)

Alexander Schoenhuth

Markovian Models, Information Theory,
Machine Learning, Discrete Math, Gene Expression Analysis,
Transcriptional Regulation, Sequence Analysis

Martin Ester (SFU)

Viktor Petrov

K-Theory, linear algebraic groups, motives

Vladimir Chernousov (UA)

Hadi Salmasian

Representations of Lie Groups

Gerald Cliff (UA)

Teymuraz Tvalavadze

Lie Theory

Arturo Pianzola (UA)

Stephane Kirsch

Partial Differential Equations

Antoine Mellet (UBC)

Mathieu Merle

Probability--Branching models,
interacting particle systems and superprocesses

Ed Perkins (UBC)

Traian Pirvu
Mathematical FinanceUlrich Haussmann (UBC)

Thomas Seon

Fluid Mechanics

Ian Frigaard (UBC)

Charles Cadman
Algebraic GeometryJim Bryan (UBC)

Brandon Fodden

Number Theory, L-functions

Amir Akbary (U Lethbridge)

Robert Yuncken

Operator algebras, non-commutative geometry

Ian Putnam (U Victoria)

Radoslaw Adamczak

Geometric and Harmonic Analysis CRG

Nicole Tomczak-Jaegermann (UA)

Marton Naszódi

Geometric and Harmonic Analysis CRG

Nicole Tomczak-Jaegermann (UA)

Guillaume Carazzo

Fluid Dynamics CRG

Neil Balmforth (UBC)

Yiping Dou

Environmetrics CRG

Jim Zidek (UBC)

Weiyong He

Differential Geometry and Analysis CRG

Jingyi Chen (UBC), Ailana Fraser (UBC)

Zuzana Hrdlicková

Environmetrics CRG

Sylvia Esterby (UBC)

Gabriel Indurskis

Topology CRG

Dale Rolfsen (UBC)

Leobardo Rosales

Differential Geometry and Analysis CRG

Jingyi Chen (UBC), Ailana Fraser (UBC)

Mike Waite

Climate Modelling CRG

Boualem Khouider (U Victoria)

Eric Fusy

Combinatorics

Marni Mishna (SFU)

Frederic Hamelin

Mathematical Biology

Mark Lewis (UAlberta)

Stewart Chang

Mathematical Modelling

Daniel Coombs (UBC)

Michael Rose

Algebraic Geometry, Number Theory

Jim Bryan (UBC), Kai Behrend (UBC)

 

2006 PIMS PDF Competition: The selection in the 2006 competition was made by Gabor Tardos (SFU), Pauline van den Driessche (UVic), Ailana Fraser (UBC), Michael P. Lamoureux (UC), Paul Tseng (UW), Arturo Pianzola (UA), Ralf Wittenberg (SFU)

 

Robert Samal

Graph Theory

Bojan Mohar (SFU), Pavol Hell (SFU)

Rahul Santhanam

Computational Complexity

Valentine Kabanets (SFU)

Ronald van Luijk

Number Theory

Nils Bruin (SFU)

Shuang Cai

Algebraic Geometry - CRG

Vladimir Chernousov (UA)

Dana Cobzas

Algebraic Geometry

Martin Jagersand (UA), John Bowman (UA)

Holly Freedman

Biophysics

Jack Tuszynski (UA)

Hung Le Pham

Harmonic and Geometric Analysis - CRG

Tony Lau (UA)

Andriy Prymak

Approximation Theory

Zeev Ditzian (UA)

Nathanael Berestycki

Probability

Alexander Holroyd (UBC)

Alexei Cheviakov

Partial Differential Equations

George Bluman (UBC)

Ali Rezakhani

Quantum Information Science

Barry Sanders (UC)

Niu Zhuang

Algebra

Berndt Brenken (UC)

Pedro Massey

Operator Algebras and Operator theory

Martin Argerami (U. Regina)

Xiaoming Yuan

Statistics

Jane Ye (UVic)

Aravind Asok

Algebraic Geometry

Charles Doran (UW)

Xiaosheng Li

Inverse Problems

Gunther Uhlmann (UW)

 

2005 PIMS PDF Competition: The selection in the 2005 competition was made by Douglas Lind (UW), Ailana Fraser (UBC), Pauline van den Driessche (UVic), Rustum Choksi (SFU), Ralf Wittenberg (SFU), Sudarshan Kumar Sehgal (UA), Michael Lamoureux (UC).

 

Mohammad Akbar

General Relativity

Eric Woolgar (UA)

Joshua Buresh-Oppenheim

Computational Complexity

David Mitchell (SFU)

Lassina Dembélé

Number Theory

Clifton Cunningham (UC)

Pierpaolo Esposito

Non-linear PDE

Nassif Ghoussoub (UBC)

Mark Hamilton

Symplectic Geometry

Jedrzej Sniatycki (UC)

Guangyue Han

Coding Theory

Brian Marcus (UBC)

Jochen Kuttler

Algebraic Geometry

Jim Carrell (UBC), Zinovy Reichstein (UBC)

Matilde Lalín

Number Theory

David Boyd (UBC)

Ying-Fen Lin

Analysis

Anthony To-Ming Lau (UA)

Yongmei Liu

Artificial Intelligence

Eugenia Ternovska (SFU)

Iulia Pop

Algebraic Geometry

Arturo Pianzola (UA)

Antonio Ramírez

Topology

Alejandro Adem (UBC)

Christopher Sinclair

Number Theory

Peter Borwein (SFU), Stephen Choi (SFU)

Pablo Spiga

Finite Group Theory

Joy Morris (U Lethbridge)

Roger Thelwell

Applied Mathematics

Bernard Deconinck (U Washington)

Hsian-Hua Tseng

Algebraic Geometry

Jim Bryan (UBC), Kai Behrend (UBC)

Lin Wang

Mathematical Biology

Pauline van den Driessche (UVic), Fred Brauer (UBC)

Gert Willems

Robust Statistics

Ruben Zamar (UBC), Matias Salibian-Barrera (UBC)

Vitaliy Vologodskiy

Algebraic Geometry

Sandor Kovacs (U Washington)

 

2004 PIMS PDF Competition:The selection in the 2004 competition was made by Kieka Mynhardt (UVic), Chen Greif (UBC), Derek Bingham (SFU), Sudarshan Kumar Sehgal (UA), Michael Lamoureux (UC)

 

Omer Angel

Probability

Gordon Slade (UBC)

Wael Bahsoun

Measurable Dynamics

Chris Bose (UVic)

Boaz Ben-Moshe

Computational Geometry

Binay K. Bhattacharya (SFU)

Shlomo Hoory

Expander Graphs

Joel Friedman (UBC)

Hosne Ara Jasmine

Mechanics

Bruce R. Sutherland (UA)

Antonia Kolokolova

Computational Logic

Eugenia Ternovska (SFU)

Youngsuk Lee

Atmospheric Modelling

Mary Catherine Kropinski and David Muraki (SFU)

Wilson Lu

Statistics

Derek Bingham (SFU)

Mario Pineda-Krch

Mathematical Ecology

Michael Doebeli (UBC)

Jens Rademacher

Dynamics/Scientific Computing

Michael Ward (UBC) and Ralf Wittenberg (SFU)

Jonathan Walgate

Quantum Information Science

Barry C. Sanders (UC)

 

2003 PIMS PDF Competition: The selection in the 2003 competition was made by Ivar Ekeland (Chair, UBC), Eric Woolgar (UA), Peter Zvengrowski (UC), Binay Bhattacharya (SFU), Julie Zhou (UVic), and Michael Doebeli (UBC).

 

Gregory Berhuy

algebraic geometry

Zinovy Reichstein (UBC)

Ariel Blanco

functional analysis, banach algebras

Anthony Lau (UA) and Nicole Tomczak-Jaegermann (UA)

Lyonell Boulton

spectral theory of linear operators

Paul Binding (UC)

Thomas Britz

applied mathematics, combinatorial mathematics, graph theory

Pauline van den Driessche (UVic) and D.D. Olesky (UVic)

Grace Chiu

statistics (applications to the life sciences)

Richard Lockhart (SFU), Rick Routledge (SFU)

Dimitar Grantcharov

algebra, Lie theory

Arturo Pianzola (UA)

Jae-Hun Jung

theoretical chemistry, spectral methods

Bernie Shizgal (UBC)

Kyungkeun Kang

nonlinear PDEs

Stephen Gustafson (UBC) and Tai-Peng Tsai (UBC)

Russell Luke

applied math (image processing)

Jon Borwein (SFU)

Jan Manuch

computer science, communication complexity

Arvind Gupta (SFU)

Vladislav Panferov

PDEs (kinetic theory)

Reinhard Illner (UVIc)

Eugene Radu

general relativity, quantum field theory in curved spacetime

Hans-Peter K\"unzle (UA)

Bahram Rangipour

algebraic topology

John Phillips (UVic)

Anne-Gaelle Rolland-Lagan

computer science, modeling and simulation in mathematical biology

Przemyslaw Prusinkiewicz (UC)

Jacob Shapiro

algebraic geometry, Gromov-Witten invariants

Kai Behrend (UBC) and Jim Bryan (UBC)

Chuong Tran

applied math (fluid dynamics)

John Bowman (U of A)

Suneeta Vardarajan

theoretical physics, quantum gravity

Don Page (UA)

Jian-Jun Xu

Scientific Computing

Steve Ruuth (SFU), Bob Russell (SFU), and Manfred Trummer (SFU)

 

2002 PIMS PDF Competition:

 

Wen Chen

signal and image processing

Bin Han (U of A), Rong-Qing Jia (U of A)

Grace Chiu

statistics (applications to the life sciences)

Richard Lockhart (SFU), Rick Routledge (SFU)

Christina Cobbold

mathematical biology

Mark Lewis (U of A)

Kazuyuki Furuuchi

theoretical physics (string theory)

Gordon Semenoff (UBC)

William Galway

computational number theory

Jonathan Borwein (SFU), Peter Borwein (SFU), Imin Chen (SFU), Stephen Choi (SFU) and Petr Lisonek (SFU)

Xavier Granier

computer science: (computer graphics)

Wolfgang Heidrich (UBC)

Peter Hoyer

algorithmics, data structures, complexity theory and quantum computing

Richard Cleve (U of C)

Russell Luke

applied math (image processing)

Jon Borwein (SFU)

Vladislav Panferov

PDEs (kinetic theory)

Reinhard Illner (UVIc)

Ehud Schreiber

theoretical physics (quantum field theory, string theory)

Moshe Rozali (UBC), Mark Van Raamsdonk (UBC)

Riste Skrekovski

computer science (graph theory)

Pavol Hell (SFU)

Tatjana Stykel

applied math (numerical linear algebra, control theory)

Peter Lancaster (U of C)

Chuong Tran

applied math (fluid dynamics)

John Bowman (U of A)

Roman Vershynin

geometric functional analysis

Nicole Tomczak-Jaegermann (U of A)

Zhenya Yan

Partial Differential Equations

G. W. Bluman (UBC)

Inhyeop Yi

dynamical systems and operator algebras

Ian Putnam (UVic)

 

2001 PIMS PDF Competition:The selection in the 2001 competition was made by Gordon Slade (Chair, UBC), Nick Pippenger (UBC), Richard Lockhart (SFU), Robert Moody (U.Alberta), Rex Westbrook (U. Calgary) and Pauline van den Driessche(Victoria).

 

Nils Bruin

Mathematics and Statistics, SFU

Peter Borwein, David Boyd, Imen Chen, Rajiv Gupta, Nike Vastal

Wen Chen

Mathematical Sciences, U. of Alberta

Bin Han and Rong-Qing Jia

Christina Cobbold

Math and Biological Sciences, U. of Alberta

Mark Lewis

Kazuyuki Furuuchi

Physics, UBC

Gordon Semenoff

Peter Hoyer

Computer Science, U. of Calgary

Richard Cleve

Wlliam Galway

Deartment of Mathematics, SFU

Jonathan Borwein, Peter Borwein, Imin Chen, Stephen Choi, Petr Lisonek

Antal Jarai

Mathematics, UBC

Gordon Slade

Luis Lehner

Physics, UBC

Matt Choptuik, Bill Uhruh

Matthias Neufang

Mathematical Sciences, U. of Alberta

Volker Runde

Jorgen Rasmussen

Physics, U. of Lethbridge

Mark Walton

Luigi Santocanale

Computer Sciences, U. of Calgary

Robin Cockett

Joachim Stadel

Physics, U. of Victoria

Arif Babul, Julio Navarro

Sumati Surya

Physics, U. of Alberta

Kristin Scleich, Don Page, Eric Woolgar

Roman Vershynin

Mathematical Sciences, U. of Alberta

Nicole Tomczak-Jaegermann

Yuqing Wang

Mathematics

Yue-Xian Li, Robert Muira

Inhyeop Yi

Mathematics and Statistics, UVic

Ian Putnam

 

2000 PIMS PDF Competition:The selection in the 2000 competition was made by David Boyd (Chair), Nick Pippenger (UBC), Charmaine Dean (SFU), Terry Gannon (U. Alberta), B. Saulauskas (U. Calgary) and Pauline van den Driessche (Victoria).

 

Siva Athreya

Mathematics, UBC

Ed Perkins, Martin Barlow, John Walsh

Ji-Guang Bao

Mathematics, UBC

Nassif Ghossoub

Nils Bruin

Mathematics and Statistics, SFU

Peter Borwein, David Boyd, Imen Chen, Rajiv Gupta, Nike Vastal

Ricardo Carretero

Mathematics and Statistics, SFU

Keith Promyslow

Yin Chen

Mathematical Siences, U. of Alberta

Anthony Lau, Laurent Marcoux

Wai-Shen Cheung

Mathematics and Statistics, U. of Calgary

Peter Lancaster

Antal Jarai

Mathematics, UBC

Gordon Slade

Benjamin Klopsch

Mathematics and Statistics, U. of Alberta

Akbar Rhemtulla

Luis Lehner

Physics, UBC

Matt Choptuik, Bill Uhruh

Sam Lightwood

Mathematics and Statistics, U. of Victoria

Chris Bose, Ian Putnam

Matthias Neufang

Mathematical Sciences, U. of Alberta

Volker Runde

Gengsheng Qin

Mathematics and Statistics, U. of Victoria

Min Tsao

Miro Powojowski

Geology and Geophysics, U. of Calgary

Laurence Bentley

Jorgen Rasmussen

Physics, U. of Lethbridge

Mark Walton

Sujin Shin

Mathematics and Statistics, U. of Victoria

Chris Bose, Ian Putnam

Ladislav Stacho

School of Computer Science, SFU

Tom Shermer

Joachim Stadel

Physics, U. of Victoria

Arif Babul, Julio Navarro

Sumati Surya

Physics, U. of Alberta

Kristin Scleich, Don Page, Eric Woolgar

Bert Wiest

Mathematics, UBC

Dale Rolfsen

Yuqing Wang

Mathematics, UBC

Yue-Xian Li, Robert Muira

Yoji Yoshi

Mathematatics, U. of Alberta

Bruce Allison, Arturo Painzola, Terry Gannon

Konstantin Zarembo

Physics, UBC

Gordon Semenoff

 

1999 PIMS PDF Competition:The selection in the 1999/2000 competition was made by David Boyd (Chair), Nick Pippenger (UBC), Charmaine Dean (SFU), Robert Moody (U.Alberta), Rex Wesbrook (Calgary) and Pauline van den Driessche (Victoria)

 

Siva Athreya

Mathematics, UBC

Edwin Perkins, Martin Barlow, John Walsh

Ioan Bucataru

U. of Alberta

Peter Antonelli

Vladimir Bolotnikov

Mathematics, U. of Calgary

Paul Binding

Ricardo Carretero

Mathematics and Statistics, SFU

Keith Promislow

Alexandra Chavez-Ross

Mathematics

Leah Keshet

Tahir Choulli

Mathematics, U. of Calgary

Larry Bates

Igor Fulman

Mathematics, U. of Calgary

B.A. Brenken, Michael Lamoureux

Sam Lightwood

Mathematics, U. of Victoria

Christopher Bose, Ian Putnam

Brad McNeney

Mathematics and Statistics, SFU

Charmaine Dean

Madhu Nayakkankuppam

Mathematics

Philip Loewen, Jonathan Borwein, Rene Poliquin

Miro Powojowski

Geography, U. of Calgary

Laurence Bentley

Gengsheng Qin

Mathematics, U. of Victoria

Min Tsao

Michael Segal

Computer Science, UBC

David Kirkpatrick, Jack Snoeyink

Sujin Shin

Mathemactics and Statistics, U. of Victoria

Christopher Bose, Ian Putnam

Ladislav Stacho

School of Computer Science, SFU

Tom Shermer

Ulrike Stege

Computer Science, U. of Victoria

Mike Fellows, Wendy Myrvold, Valerie King

Bret Stevens

Mathematics and Statistics, SFU

Brian Alspach

Agnes Szanto

Mathematics and Statistics, SFU

Brian Alspach, Jonathan Borwein, Peter Borwein, Luis Goddyn, Michael Monagan

Bert Wiest

Mathematics, UBC

Dale Rolfsen

Konstantin Zarembo

Physics, UBC

Gordon Semenoff

 

1998 Competition:The selection in the 1998/1999 competition was made by David Boyd(Chair), Nick Pippenger (UBC), Pavol Hell (SFU), Robert Moody (U. of Alberta), Rex Wesbrook (U. of Calgary) and Pauline van den Driessche (U. of Victoria).

 

Malek Abdesselam

Mathematics, UBC

Joel Feldman

Renormalization Groups Method

Stephen Kwok-Kwong Choi

Mathematics, UBC and Mathematics and Statistics, SFU

David Boyd, Peter Borwein

Number Theory

Igor Fulman

Mathematics, UC

Berndt Brenken, Michael Lamoureux

Operator Algebras

Marina Gavrilova, 98/99

Computer Science, U. of Calgary

J. Rokne

Theoretical and Applied Computational Geometry

Sadok Kallel

Mathematics, UBC

D. Sjerve

Algebraic Topology

Yves Lucet

Mathematics, U. of Alberta, Mathematics, U. of Victoria and Mathematics and Statistics, SFU

Jon Borwein, R. Poliquin, J. Ye.

Non-smooth Analysis

David A. McNeilly

Mathematics, U. of Alberta

G. Cliff, B. Moody, A. Weiss

Fuchsian Groups

Rua Murray

Mathematics, U. of Victoria

Chris Bose

Ergodic Theory and dynamical systems

Martin Schlottmann

Mathematics, U. of Alberta

R. V. Moody

Quasicrystals

Brett Stevens

School of Computing Sciences, SFU

Pavol Hell

Combinatorial Block Designs

John Michael Stockie

Mathematics and Statistics, SFU

R. Russell

Numerical Analysis, Applied Maths.

Arthur Vartanian

Mathematics, U. of Alberta

Misha Kovalyov

Applications of the Inverse Scattering Method

Bruce Watson

Dept. of Maths & Stats, U. of Calgary

P.A. Binding

Direction of inverse problems for multiparameter systems

 

1997 Competition:The award decisions for the academic year 1997/1998 were made by: David Boyd (Chair), Gordon Slade, Nick Pippenger, Allister Lachlan and Robert Moody.

 

Stephen Kwok-Kwong Choi

Mathematics, UBC and Mathematics and Statistics, SFU

David Boyd, Peter Borwein

Number Theory

Rostyslav Hryniv

Mathematics, U. of Calgary

P. Binding, P. Lancaster

Spectral Theory

Sadok Kallel

Mathematics, UBC

D. Sjerve

Algebraic Topology

David A. Krebes

Mathematics, UBC

Dale Rolfsen, K. Lam

Knot theory

Yves Lucet

Mathematics, U. of Alberta, Mathematics, U. of Victoria and Mathematics and Statistics, SFU

Jon Borwein, R. Poliquin, J. Ye.

Non-smooth Analysis

Qing Lin

Mathematics, U. of Victoria

Ian Putnam

Operator algebras

Kazuhisa Makino

School of Computing Science, SFU

T. Kameda

Studies on Positive and Horn Boolean Functions with Applications to Data Analysis

David A. McNeilly

Mathematics, U. of Alberta

G. Cliff, B. Moody, A. Weiss

Fuchsian Groups

Martin Schlottmann

Mathematics, U. of Alberta

R. V. Moody

Quasicrystals

John Michael Stockie

Mathematics and Statistics, SFU

R. Russell

Numerical Analysis, Applied Maths.

Holger Teismann

Mathematics, U. of Victoria

Reinhard Illner

Mathematical Physics

Meijun Zhu

Mathematics, UBC

C. Gui

Partial Differential Equations